27.11.2015#Hub

Proč mám rád Hub?

Zhruba třičtvrtě roku jsem členem pražského Hubu. Proč pracuji z Hubu, proč sem šel zrovna do Hubu, a proč tam pořád jsem? A co mi Hub dal a co vzal?

Hub jsem znal ještě v době, kdy jsem byl zaměstnaný. Objevil jsem ho jako návštěvník konferencí, které se konali právě v jeho prostorách. Už v té době se mi líbila komunita kolem něj a akce, které Hub pořádal. Celé to na mě dýchalo takovou atmosférou “vyvolených” a “áčkové” společnosti.

Když jsem se po několika měsících na volné noze rozhodl přestat pracovat z domova, hledal jsem se po coworkingovém centru. V té době jsem byl také po delším pobytu v nemocnici, a potřeboval jsem zrestartovat jak práci, tak život vůbec.

Dal jsem si dohromady coworkingy v Praze a hledal podle dostupnosti (autem i MHD z Prahy 4). Kdosi mi doporučoval Node5, hlavně z toho důvodu, že jsou tam většina lidí programátoři. Takže pro mě (jako pro programátora) by to měla být jasná volba.

Zprvu se to zdál jako dobrý nápad. Ale jeden z důležitých benefitů, které jsem od práce z coworkingu očekával, byly nové sociální a pracovní kontakty. Jít do Node5 by tedy bylo jako jít hledat práci na sraz nezaměstnaných. Navíc asi nejsem úplně typický programátor, a nedokázal jsem si představit mít vedle sebe skupinu několika desítek programátorů. Pravděpodobně by mi brzo hráblo.

A pak jsem znovu narazil na Hub. A bylo vybráno. Některé jiné coworkingy ho možná předčí v lokalitě, jiné mají modernější prostředí. Některé jsou levnější nebo mají třeba zasedačky zdarma. Ale co má Hub naprosto unikátního od těch ostatních?

 • Největší komunitu (v pražském Hubu je přes 500 členů). Od programátorů, obchoďáků, právníků, doménových spekulantů, až po výrobce medoviny.
 • Pobočky v Brně a Ostravě, které je možné také využít.
 • Kvalitní zázemí v podobě 2 lidí u infostolku, a dalších zaměstnanců Hubu, kteří se starají o hladký chod všeho kolem.
 • Plnou ledničku. Když mám hlad, vytáhnu z ní bagetu (a tím nemyslím bagety jaké znáte z benzínky), nebo skvělé svačiny od Japů.
 • Ohromný výběr akcí pořádaných pro členy Hubu.
 • Podpora ze strany Hubu v rámci různých akcelerátorů a soutěží.

Kouzelný je pro mě výčet věcí, které vlastně můžu dělat pod jednou střechou:

 • Pracuji v coworkingovém openspace,
 • pořádám kurzy v zasedačkách,
 • prospím se v Pelešárně,
 • v Meeting room uspořádám schůzku, jednání,
 • v létě se můžu vytáhnout ven na terasu, a pracovat na vzduchu,
 • když nechci při práci sedět, můžu si třeba lehnout na pohovku…

Po práci si tady můžu s ostatními členy otevřít pivo nebo víno a pokecat o práci i životě. A že to jsou někdy debaty do ranních hodin :).

 

Co je pro mě “Hub spirit”?

Každý prostor, každá komunita, má v sobě nějaký “spirit”. Dělá ho atmosféra mezi členy, nálada a prostředí. Stát se členem dané komunity znamená přijmout “spirit” za svůj a rozumět mu.

Obklopovat se lidmi motající se kolem Hubu je zdraví prospěšné. Je to komunita lidí, kteří mají blízko k udržitelnosti, férovosti, inovaci, pozitivnímu sociálnímu dopadu, ekologii a podpoře věcí a projektů, které dávají smysl.

Je to zmrd-free prostředí, které jsem dlouho hledal. Nebojím se tady na stole nechat peněženku a notebook. Bar je tu samoobslužný. Cokoliv si vytáhnu z lednice, zaplatím vhozením dané sumy do košíčku. Pravidla, která prostoru vládnou, nemusí být kontrolována. A hlavně každé pravidlo má důvod, a důvod je vysvětlen ještě dřív, než je řečeno pravidlo. Dva hostitelé u infostolečku tady nejsou proto, aby kontrolovali, jestli tady náhodou nejsem o půl hodiny déle. Nekontrolujou, jestli si po sobě spláchnul záchod nebo jestli si po sobě umyl nádobí. Jejich prací je pomáhat hladkému životu v Hubu. A členové vědí, že pokud budou pravidla hrubě porušovat, nebude fungovat nic.

Tak takhle to funguje v Hubu. A je hezký cíl snažit se dostat “Hub spirit” i do světa mimo Hub. Pojďte se k nám také podívat a prožít si to :).

Kdo je Adam Motvička ?

Jsem mentor, partner, poradce, pozorovatel a poskytovatel feedbacku. A taky programátor kterého nebaví jen programovat, ale chce do všeho kecat a nenechat si nic pro sebe.

Miluju pomáhat lidem hledat jejich “aha” moment v jakékoli fázi jejich projektu.

Adam vás presvedčí, aby ste so svojmi nápadmi pracovali a nenechávali ich doma v šuplíku.

Patrik Mihalčin
Účastník kurzu "Chci podnikat..." a "Mistrovství v Trello"

Adam je člověk který neskutečně nabíjí pozitivní energii, začnete tak vidět hodně věci jinak. Přidává spoustu chutě a sil začít své touhy a cíle řešit.

Ondřej Luskač
Účastník kurzu "Chci podnikat..."

Z Adama úplně přímo číší jeho lidský přístup k problematice rozhodování o začátku podnikání. Nehodnotí a nesoudí, dává ucelený pohled a povídání je jasně strukturované, zřetelné a srozumitelné.

Michal Šatal
Účastník kurzu "Chci podnikat..."

Adam je super lektor, který čerpá hodně ze svých zkušeností a snaží se maximum předat dál.

Michaela Rašovská
Účastnice kurzu "Chci podnikat..."

Vstřícný a otevřený člověk, pro kterého je každé téma výzva. Byl schopný na svém kurzu tím, co sděluje zaujmout deset lidí na tři hodiny, a klidně by to zvládl ještě pár hodin.

Martin Hlaváč
Účastník kurzu "Chci podnikat..."


Adam Motvička, IČ: 74500431

Volejte na: +420 602 316 157

Pište na: adam@motvicka.cz

Přidejte si mě na Facebook

a sledujte mě na Twitteru.

mautic is open source marketing automation