20.12.2015#kurz#Naučmese.cz

Proč dělám kurzy na Naučmese?

Naučmese.cz

Na Naučmese mám už 4 měsíce kurz s názvem “Chci podnikat, ale nevím v čem ani jak”. Od listopadu přibyl také benjamín v podobě kurzu “Mistrovství v Trello”, ve kterém představuji Trello jako nástroj k organizaci, time managementu, práci v týmu, ulehčení sběru dat, a k dalším procesům.

Proč vlastně kurzy na Naučmese dělám? Živím se tím? Nebo to dělám jen pro zábavu? Historie mého kurzu o podnikání je krapet složitější:

Ověření myšlenky a informací

Začátkem roku 2015 jsem se rozhodl, že zaměřím svůj rozvoj hlavně směrem k softskills. Pochopil jsem, že na volné noze jsou sebeprezentace a umět jednat s lidmy velmi důležité dovednosti. Začal jsem se více setkávat s lidmi a chodil na networkingové akce.

Na různých setkáních jsem se potkával jak s lidmi s vlastními projekty, tak i s lidmi, kteří o něčem vlastním teprve uvažovali. Překvapilo mě, že jsem oběma těmto skupinám měl co říct. Díky zkušenostem z projektů u kterých jsem byl přítomen, jsem jim mohl zpětnou vazbou a zkušenostmi pomoci.

Napadlo mě sepsat tyto zkušenosti do podoby ebooku nebo natočit jako video kurzy. Zdálo se to jako super nápad, ale viděl jsem před sebou ohromné množství práce kterou to bude obnášet. A nevěděl jsem vlastně, jestli to ostatní bude vůbec zajímat. A když bude, budou ochotni za takové informace zaplatit.

Měl jsem tedy dvě hypotézy:

  1. Lidi to bude zajímat.
  2. Lidi za to budou ochotni zaplatit.

A každá hypotéza potřebuje ověřit. A chtěl jsem to rozhodně udělat efektivněji, než tím, že natočím 4 hodiny videí, nebo budu psát několik měsíců ebook.

Nejdřív mě napadlo udělat předprodej kurzu, a kurz vytvořit jen v případě, že o něj bude zájem. To by ale stejně znamenalo udělat prodejní web, připravit nějaké prodejní video a koupit reklamu.

A pak mi to docvaklo: Naučmese.cz! Naučmese sleduju od jeho začátku, a několik navštívěných kurzů už jsem měl za sebou. Nabízí mi super platformu, ve které si můžu otevřít kurz, udělá mi základní promo a zařídí technické záležitosti.

První kurz

Otevřel jsem tedy někdy v létě 2015 kurz “Chci podnikat, ale nevím v čem ani jak”. V té době jsem neměl ani slajd, dokonce jsem neměl ani myšlenky poskládané dohromady. Dal jsem datum prvního kurzu asi 3 měsíce dopředu, nastavil limit na 6 lidí minimálně a 12 maximálně.

Zajímalo mě, jestli se kurz naplní. Pokud ano, mé hypotézy by se potvrdili. Kurz se naplnil během několika dní. Musel jsem dokonce hned otevřít další termín.

Najednou jsem měl kurz, blížící se termín a 12 přihlášených lidí. To mě donutilo dát dohromady všechny myšlenky, postupně sesbírat nápady po Evernotu a připravit strukturu a slides. A dělal jsem to s tím, že už jsem věděl, že to nedělám zbytečně. A dokonce mi to již díky přihláškám zaplatilo nějaké časové náklady.

Jak to dopadlo?

Na kurz dorazili super účastníci. Když jsem odcházel domů z hospody, kam jsme všichni po kurzu zašli, byl jsem neuvěřitelně nabitej entusiasmem. Pochopil jsem, že to několika málo kurzy neskončí.

Prvního kurzu jsem se dost obával, nervy pracovali jak před, tak během prezentace. S tím jsem měl ostatně problémy už ve škole. V dny, kdy jsem měl mít večer kurz, jsem se nezvládl příliš na jinou práci soustředit.

Pokrok

Spolu s dalším a dalším kurzem se ale otrkávám, a učím se strach a nervozitu odbourávat. Díky tomu se nyní můžu zaměřit více na důležitější stránku, a to konkrétně samotné „umění prezentace“. Tu teď vnímám stále jako nedostatečnou, ale v jejím rozvíjení už mi nebrání nervozita.

Dostal jsem se do fáze, kdy se na každý kurz vyloženě těším a nejsem nervózní. Mám samozřejmě respekt k tomu, aby se kurz povedl a hlavně aby byli účastníci spokojení. Jako důležité vnímám, aby odcházeli inspirovaní, a to nejen mou prezentací, ale i příběhy ostatních účastníků. Snažím se vybudovat na kurzu příjemnou atmosféru. A to nešlo bez toho abych byl “v klidu” hlavně já. Zároveň mám pořád zpětnou vazbu a díky ní posouvám obsah kurzu dál.

Další kurz

V prosinci jsem měl první termín kurzu “Mistrovství v Trello”. Ten jsem se rozhodl otevřít na základě zkušeností s několikaletým používáním Trella. Vím, jak je na počátku složité zjistit, jak Trello správně uchopit a používat.

Chtěl jsem si vyzkoušet trochu jiný styl kurzu. Kurz o podnikání je více o komunikaci ve skupině, sdílení zkušeností a inspirace. Kurz o Trellu je více technický, nutí mě uvažovat na technické úrovni každého z účastníků, a předávám – více než “myšlenku” – spíše “technický postup”.

První kurz jsem měl lehce ve stresu, jelikož jsem ho nepořádal v prezentačce v Hubu kde jsem zvyklý, ale v Node5. V Hubu byla tou dobou jiná velká akce. Navíc jsem rovnou z kurzu jel na letiště na digitálně nomádský výlet na Tenerife a všechno jsem si už tahal v baťůžku s sebou :).

Z výsledku prvního termínu jsem byl lehce rozpačitý. Výstupem několika účastníků byl poznatek, že Trello není nástroj pro ně. Většina z nich tam šla právě proto, abych jim ukázal jak správně Trello používat. Otázkou tedy je, jestli se mi to povedlo tak dokonale, že pochopili, že pro jejich potřeby Trello není, nebo tak špatně, že použití nenašli.

Každopádně z minulosti už vím, že není správné soudit podle prvního termínu kurzu. Je potřeba získat více feedbacků a správně je pochopit. Otevřel jsem další termín, a už se nemůžu dočkat, co se dozvím :).

Dá se Naučmese kurzy uživit?

Nedělal jsem to primárně proto, abych z kurzů vydělal. Platí se zhruba 20% provize pro Naučmese, dost spolkne pronájem prostoru, a kurz trvá 3 hodiny. Přesto mě překvapilo, že už mi z Naučmese přišly i docela hezké výplaty.

Náklady kolem kurzů jde určitě stáhnout na minimum, udělat si kurzů víc a pracovat i na vlastní propagaci. Pokud si s tím člověk vyhraje, věřím tomu, že to může být podstatná část příjmů. A hlavně zábavná.

Já v téhle fázi Naučmese kurzy vnímám jako:

  1. Potkávání nových zajímavých lidí.
  2. Budování brandu.
  3. Zlepšování se v prezentačních schopnostech.
  4. Upřímně: 3-4 hodiny mě vnímá třeba 12 účastníků, kteří přišli kvůli mě. To je situace, která mi posiluje ego a sebevědomí.

Vyzkoušejte si také otevřít svůj kurz. Naučte to co umíte i ostatní. Rozhodně to pro vás bude mít pozitivní efekt, rozdáte radost a seznámíte se s novými zajímavými lidmi.

Kdo je Adam Motvička ?

Jsem mentor, partner, poradce, pozorovatel a poskytovatel feedbacku. A taky programátor kterého nebaví jen programovat, ale chce do všeho kecat a nenechat si nic pro sebe.

Miluju pomáhat lidem hledat jejich “aha” moment v jakékoli fázi jejich projektu.

Adam vás presvedčí, aby ste so svojmi nápadmi pracovali a nenechávali ich doma v šuplíku.

Patrik Mihalčin
Účastník kurzu "Chci podnikat..." a "Mistrovství v Trello"

Adam je člověk který neskutečně nabíjí pozitivní energii, začnete tak vidět hodně věci jinak. Přidává spoustu chutě a sil začít své touhy a cíle řešit.

Ondřej Luskač
Účastník kurzu "Chci podnikat..."

Z Adama úplně přímo číší jeho lidský přístup k problematice rozhodování o začátku podnikání. Nehodnotí a nesoudí, dává ucelený pohled a povídání je jasně strukturované, zřetelné a srozumitelné.

Michal Šatal
Účastník kurzu "Chci podnikat..."

Adam je super lektor, který čerpá hodně ze svých zkušeností a snaží se maximum předat dál.

Michaela Rašovská
Účastnice kurzu "Chci podnikat..."

Vstřícný a otevřený člověk, pro kterého je každé téma výzva. Byl schopný na svém kurzu tím, co sděluje zaujmout deset lidí na tři hodiny, a klidně by to zvládl ještě pár hodin.

Martin Hlaváč
Účastník kurzu "Chci podnikat..."


Adam Motvička, IČ: 74500431

Volejte na: +420 602 316 157

Pište na: adam@motvicka.cz

Přidejte si mě na Facebook

a sledujte mě na Twitteru.

mautic is open source marketing automation