5.2.2015#cíle#prokrastinace#RescueTime#work-life balancing

Kontrolujte mě, jestli pracuju!

RescueTime

V posledních dvou měsících trávím relativně dost času po nemocnicích a nejsem úplně fit. Spolu s tím se mi začala propadat produktivita. Můžete namítat, že pokud mám zdravotní problémy, měl bych mít raději klid a odpočívat, ale pracovní flow mi naopak pomáhá na to všechno nemyslet. Jenže chytit to flow je také kvůli zdravotním komplikacím složitější.

Tady v nemocnici navíc nemám svou prokrastinační kasičku :)

Tady v nemocnici navíc nemám svou prokrastinační kasičku 🙂

Už pár měsíců používám RescueTime, který mi měří míru prokrastinace při používání počítače. Je to fajn věc. Kdo si s tím chce hrát (a prokrastinovat :), může si procházet různé reporty a grafy. Mě stačí, že jsem si nastavil dva cíle (viz dále) a na konci týdne mi pošle sumarizaci, jak jsem si za uplynulý týden stál oproti tomu minulému.

Nastavené cíle

Super věcí je možnost nastavení cílů. Já mám například nastaveny tyto dva:

  1. Každý den maximálně 1h na sociálních sítích. (Facebook jsem už skoro vynechal, ale Twitter mi pořád přináší docela dost zajímavých informací z oboru). Časem to chci snížit na 30 minut.
  2. Každý den minimálně 3h ve vývojářských aplikacích (PhpStorm, Sublime Text, Sequel Pro, …). 3 hodiny jsou ideál. Ve skutečnosti 3h znamenají tak 5h intenzivního vývoje (další čas spolyká debugování, práce v konzoli, …). Zatím neplánuju počet hodin zvyšovat. Pracuju spíše na zefektivnění produktivity jako takové. Tzn. udělat za stejnou dobu více v lepší kvalitě. Hlavně z důvodu work-life balancingu, který se mi v poslední době také moc nedaří.

Pokud nějaký cíl splním (nebo poruším), v tu chvíli mi vyjede v systému notifikace. Buď mi tedy RT upozorní že jsem už dnes více jak hodinu na sociálních sítích, nebo mě naopak pochválí, že mám flow díky více jak 3h vývoje.

Nedovolí vám prokrastinovat

Pokud dojde k nejhoršímu, a vy prostě nedokážete s prokrastinováním přestat. Dá se jednoduše v liště OS kliknout na RescueTime a říct mu, aby vám třeba od teď dvě hodiny zakázal dělat něco jiného než produktivní činnost. Budete překvapení, jak často na to po zapnutí zapomenete. Že zadáváte do prohlížeče twitter.cz, vám připomene až hláška o aktivním „Get Focused“ a nemožnost se na Twitter dostat :).

Podívejte se sami, co dělám

Rozhodl jsem se do toho přidat další prvek, napsal jsem si krátký skript, který mi stáhne data z dashboardu za současný měsíc, a každý den ho publikuje automaticky tady jako veřejný závazek, že už nebudu prokrastinovat :). Můj cíl je samozřejmě dodržet oba „goals“ a obecně mít každý den procento produktivity více jak 70%.

Tady jsou mé každý den aktuální reporty:

Můj aktuální RescueTime dashboard

Můj aktuální RescueTime goals

Pokud chcete skript taky, můžete si ho stáhnout na GitHubu. Potřebujete jen CasperJS.

Kdo je Adam Motvička ?

Jsem mentor, partner, poradce, pozorovatel a poskytovatel feedbacku. A taky programátor kterého nebaví jen programovat, ale chce do všeho kecat a nenechat si nic pro sebe.

Miluju pomáhat lidem hledat jejich “aha” moment v jakékoli fázi jejich projektu.

Adam vás presvedčí, aby ste so svojmi nápadmi pracovali a nenechávali ich doma v šuplíku.

Patrik Mihalčin
Účastník kurzu "Chci podnikat..." a "Mistrovství v Trello"

Adam je člověk který neskutečně nabíjí pozitivní energii, začnete tak vidět hodně věci jinak. Přidává spoustu chutě a sil začít své touhy a cíle řešit.

Ondřej Luskač
Účastník kurzu "Chci podnikat..."

Z Adama úplně přímo číší jeho lidský přístup k problematice rozhodování o začátku podnikání. Nehodnotí a nesoudí, dává ucelený pohled a povídání je jasně strukturované, zřetelné a srozumitelné.

Michal Šatal
Účastník kurzu "Chci podnikat..."

Adam je super lektor, který čerpá hodně ze svých zkušeností a snaží se maximum předat dál.

Michaela Rašovská
Účastnice kurzu "Chci podnikat..."

Vstřícný a otevřený člověk, pro kterého je každé téma výzva. Byl schopný na svém kurzu tím, co sděluje zaujmout deset lidí na tři hodiny, a klidně by to zvládl ještě pár hodin.

Martin Hlaváč
Účastník kurzu "Chci podnikat..."


Adam Motvička, IČ: 74500431

Volejte na: +420 602 316 157

Pište na: adam@motvicka.cz

Přidejte si mě na Facebook

a sledujte mě na Twitteru.

mautic is open source marketing automation