26.6.2016#networking#život#změna

Kalte s těma správnýma lidma

12339597_10206843209072757_202618820618009439_o

Lidé kolem vás mají ohromnou sílu. Pokud se budete pohybovat ve společnosti, která je negativistická, brzo se z vás stane také negativista. Interakce s vaším okolím, ať chcete nebo ne, vás dříve nebo později ovlivní.

Ještě v době, kdy jsem byl zaměstnaný, jsem chodil často po práci do nonstop baru. Často znamená téměř každý den. Budovali jsme tenkrát startup a z kanceláře jsem odcházel třeba v deset večer. Byl jsem tak psychicky vyčerpaný, že jsem se musel cestou domů zastavit v baru nedaleko mého bytu. Seděl jsem tam třeba 4 hodiny a vypil nejedno pivo. Představte si sortu lidí, která pravděpodobně bude v jednu ráno vysedávat v nonstopu. Byli to většinou stále ty samé tváře. Šlo to takhle rok, možná i dva. Dlouho mi nedocházelo, že mě ti lidé, s kterými jsem utápěl čas v naprosto nesmyslných debatách, pomalu ale jistě “snižují” na svou úroveň.

Dobrou indicií, která vám napovídá obnovit váš social circle, je to, že pro vás není příjemné se v okolí svých přátel zmiňovat o vaší myšlence provést jakoukoli změnu, kterou berete k lepšímu. Kdosi chytrý řekl, že “Jste průměrem lidí s kterými se stýkáte”. Já jsem si to dovolil ještě upgradovat: “Jsi maximálně tak dobrý, jak dobrý je tvůj nejlepší kamarád”. Možná trochu extrémní, ale je v tom hodně.

Díky tomu, že vaše okolí ovlivňuje dlouhodobě vás samotné, se toto dá v s nadsázkou vztáhnout i na další věci ve vašem životě:

  • Váš průměrný měsíční příjem bude průměrem měsíčního příjmu lidí s kterými se stýkáte.
  • Vaše dlouhodobá nálada bude promítat nálady lidí s kterými se stýkáte.
  • A to samé přeneseně se zdravím, spokojeností, očekáváními, názory, …

Pokud budete uzavření ve sklepě, pravděpodobně vám dlouhodobě nevydrží ani vaše motivace, ani váš drive. Bez lidí kolem vás dokonce nemůžete ani prožívat štěstí a radost. Co uděláte jako první věc, když se vám něco povede? Pravděpodobně zvedáte telefon a ihned to oznamujete přátelům nebo rodině. Štěstí nemůžete prožívat bez toho, anižbyste ho s někým sdíleli. Už se vám někdy stalo, že vás napadlo něco vtipného, a zrovna nebyl kolem nikdo, komu byste to řekli?

Jakákoli změna ve vašem životě není pouze věcí individuality, i když se tak může logicky jevit. Málokomu stačí ke změně myšlení jen vlastní iniciativa bez vnějších impulsů. Obklopujte se lidmy, kteří jsou na stejné vlně jako vy. Stýkejte se s těmi, kteří jsou ideálně už o krok dále než vy. Dejte pozor, ať nesklouznete do toho, že budete “hledat práci na srazu nezaměstnaných”.

Lidé se snaží měnit sebe, ale málo si uvědomují sílu společnosti ve které se pohybují. Pokud zůstává stejná, je to jako chtít nakoupit nové oblečení ve starém obchodě. Protože pod svícnem je největší tma, nevidíme jak moc nás naše nejbližší okolí ovlivňuje. Je jednoduše stále kolem nás a nevědomky nepřetržitě nastavuje naše standardy, touhy a názory. Je velmi lehké sklouznout do nastavení, které vám je dlouhodobě servírováno. Stejně jako když se přestěhujete do nového bytu, a plánujete, co vše opravíte nebo změníte. Po čase si ale na nedostatky zvyknete, a pokud jste je neodstranili hned, začnete je brzy přehlížet. Stejně přehlížíte konstantní hluk velkoměsta nebo gravitaci. S tou ale pravděpodobně nic neuděláte.

Při životních změnách, při úpravě názorů a postojů nutně dochází k likvidaci některých vztahů kolem vás. Někdy je to proces bolestivý, ale musí k němu dojít. Ve vztahu dvou lidí vždy plní jedna strana určitou roli pro stranu druhou. A naopak. V každém vztahu máme určitou pozici, respektive roli, a pokud již nerezonuje s naším novým já, nutně dochází k oslabení takového vztahu. Často dochází k tomu, že vás druhá strana nechce nechat jít. Klidně vám tedy podvědomě bude házet klacky pod nohy. Plníte jí vaším vztahem určitou její potřebu a nechce o ní přijít. Pokud bychom nadále v takovém vztahu setrvávali, budou nás všechna ta očekávání protistrany stále držet ve starých vzorcích a skutečnou změnu vám nedovolí.

Využijte síly lidí kolem vás. Všechna tato očekávání, která vás ve vztazích brzdí, vás v jiných dokáže popohnat správným směrem. Definujte si prostředí ve kterém se chcete pohybovat. Definujte si ho podle toho, jací chcete sami být. A naprosto vědomě takové prostředí vyhledávejte a preferujte. Myslíte si, že by se drogově závislý dostal ze své závislosti ve skupině dalších narkomanů? Půjde vám lépe přestat kouřit ve skupině kuřáků, nebo ve skupině nekuřáků, kteří na vás budou házet vyčítavé pohledy při zapalování cigarety? “Kalte s těma správnýma lidma.”

E-kniha „Chci podnikat, ale nevím v čem ani jak“

Tento úryvek je z mé připravované e-knihy „Chci podnikat, ale nevím v čem ani jak“. Netvrdím, že podnikat může každý z vás. Podnikání bohužel není pro každého. Ale věřím, že spousta nespokojených lidí může začít podnikat, a naplnit svůj život smysluplnou a udržitelnou prací sami pro sebe.

Zjistit více informací o e-knize

Kdo je Adam Motvička ?

Jsem mentor, partner, poradce, pozorovatel a poskytovatel feedbacku. A taky programátor kterého nebaví jen programovat, ale chce do všeho kecat a nenechat si nic pro sebe.

Miluju pomáhat lidem hledat jejich “aha” moment v jakékoli fázi jejich projektu.

Adam vás presvedčí, aby ste so svojmi nápadmi pracovali a nenechávali ich doma v šuplíku.

Patrik Mihalčin
Účastník kurzu "Chci podnikat..." a "Mistrovství v Trello"

Adam je člověk který neskutečně nabíjí pozitivní energii, začnete tak vidět hodně věci jinak. Přidává spoustu chutě a sil začít své touhy a cíle řešit.

Ondřej Luskač
Účastník kurzu "Chci podnikat..."

Z Adama úplně přímo číší jeho lidský přístup k problematice rozhodování o začátku podnikání. Nehodnotí a nesoudí, dává ucelený pohled a povídání je jasně strukturované, zřetelné a srozumitelné.

Michal Šatal
Účastník kurzu "Chci podnikat..."

Adam je super lektor, který čerpá hodně ze svých zkušeností a snaží se maximum předat dál.

Michaela Rašovská
Účastnice kurzu "Chci podnikat..."

Vstřícný a otevřený člověk, pro kterého je každé téma výzva. Byl schopný na svém kurzu tím, co sděluje zaujmout deset lidí na tři hodiny, a klidně by to zvládl ještě pár hodin.

Martin Hlaváč
Účastník kurzu "Chci podnikat..."


Adam Motvička, IČ: 74500431

Volejte na: +420 602 316 157

Pište na: adam@motvicka.cz

Přidejte si mě na Facebook

a sledujte mě na Twitteru.

mautic is open source marketing automation