11.3.2016#business#Chci podnikat#ebook#kurz

Jak jsem (ne)natáčel video kurz

Chci podnikat ebook

V posledním půl roce jsem na základě svého offline kurz na Naučmese.cz “Chci podnikat, ale nevím v čem ani jak” připravoval stejnojmenný online kurz. Ovlivněný boomem infopodnikatelů jsem se rozhodl ho vytvořit ve formě video kurzu. Na českém internetu je spousta infopodnikatelů kteří nabízí kurzy o podnikání. Většinou se ale nejedná o nic jiného, než snůšku motivačních bulšitů a z podnikání vás naučí maximálně vytvářet další infokurzy. Připomíná mi to inzeráty ve stylu: “Zašlete v obálce papírovou 100 Kč a já vám pošlu návod na to, jak vydělávat peníze v klidu domova”. Po zaslání vám zpět přijde rada, ať si vytvoříte vlastní podobné inzeráty a další hlupácí vám budou posílat své stokoruny.

Byl jsem namotivován to udělat mnohem lépe a pořádně. Se zkušenostmi ze svého offline kurzu jsem témata rozdělil na 5 různých videí každé zhruba po 1 hodině. Natáčel jsem stejným stylem jako jsem vedl kurz – tedy připravené body a částečná improvizace. Následně jsem videa sestříhával. A tady vznikl první problém: Jakákoli nemožnost v takto dlouhém videu cokoli přidat natož upravit. Už při stříhání mě napadali další a další věci které bych chtěl doplnit, ale to nešlo.

V té době přišel projekt VímVíc.cz. Portál podobný Naučmese.cz, ale nabízející výhradně online video kurzy. Spojil jsem se s nimi a rozhodl se kurz natočit a spustit s jejich pomocí. Nabídli mi zařízení natáčení, střih a vše kolem. Na základě toho přišel nápad natočit spíše více kratších videí (maxiálně 10 minut) a témata více rozsekat. Zároveň jsem lépe připravil jednotlivé osnovy. Bylo to síce více práce předem, ale videa pak měla plynulejší průběh a působila profesionálněji.

Spolupráce s VímVíc.cz nakonec nevyšla. Společně jsme natočili jen trailer s tím, že se připraví předprodej. Jelikož příprava předprodeje trvala spolu s různou komunikací téměř měsíc, a spočívala v tom, že jsem měl většinu doby informaci “zítra kurz uveřejníme”, rozhodl jsem se spolupráci ukončit. Nedovedl jsem si za takových podmínek představit budoucí spolupráci se samotným natáčením. Chtěl jsem mít průběh příprav a procesů více pod kontrolou a na tým VímVíc.cz se nedalo v žádném případě spolehnout.

Dalšími argumenty pro ukončení spolupráce pro mě byl i způsob komunikace kurzů a celkový koncept VímVíc. Už v prvním telefonátu kdy jsme domlouvali spoluráci na kurzu se mě organizátor zeptal, jestli souhlasím s tím, že by můj kurz nabízeli se slevou (samozřejmě slevu platím ze své provize). Odpověděl jsem, že sleva je dobrý marketingový nástroj, ale musí se správně uchopit. Pokud se třeba sleva na podnikatelský kurz použije v průběhu celosvětového Týdne podnikání a využije se jako argument do newsletteru a další propagaci, pak ji vidím jako užitečnou. Když se dnes podívám na nabídku kurzů VimVíc, vidím všechny kurzy automaticky s 50% slevou. Tenhle způsob se mi fakt nelíbí. Třeba na Naučmese mám rád, že takovéhle bulšity nepodporuje. Je vidět, že Michal Hardyn (majitel VímVíc) vlastní i slevový agregátor. Takhle ale fakt ne.

Zpět k samotnému kurzu. Natáčel jsem tedy videa svépomocí. Technické zpracování se mi povedlo i ve spartanských podmínkách relativně vypilovat. I přes zkrácení délky jednotlivých videí se ovšem nevytratil problém nemožnosti dodatečných úprav. Ty sice byli jednodušší, video se dalo přetočit. Přetočit 5 minut nebylo tak složité jako celé hodinové téma. Jenže potřeba přetáčet nikdy nekončila :). Zároveň jsem čím dál tím více nebyl spokojen s vlastním projevem na videu. České infoprodukty mají různou kvalitu. V kvalitě vede určitě David Kirš (v kvalitě projevu a technickém zpracování, nikoliv v hodnotě samotného infoproduktu). Na druhé straně je spousta infoproduktů hrozné kvality, které slouží spíše pro pobavení. Pohyboval jsem se někde uprostřed. A s tím jsem nebyl spokojen. Když jsem vnímal, jak se u YouTubu smějeme i jen detailům na projevech řečníků různých infovideí a video blogů, uvědomil jsem si, že je to velmi tenký led na který nejsem připraven.

Suma sumárum jsem měl za sebou několik poctivých desítek hodin práce na videích, a na konci nebylo nic jiného, než prohlubující se frustrace z výsledku. Musel jsem říct stop. Sice dost pozdě, ale bylo to nutné.

Na konci roku jsem sledoval Petra Nováka a Matouše Vinše s jejich TravelBiblí. Měli dokonale zmáknutý předprodejní marketing a nepolevují ani po vydání. A přišlo snad již konečné rozhodnutí: Celý kurz budu koncipovat jako ebook. Na úplném počátku jsem sice stál před nápadem ebooku také, ale zamítl jsem ho jako neefektivní. Hlavně kvůli boomu videí v posledních letech. Měl jsem pocit, že se dá na video dělat marketing mnohem efektivněji. Dá, ale je to již naprosto jiná liga a jiné odvětví. TravelBible mi ale ukázala, že text stále není mrtvý. A mě se s ním pracuje mnohem lépe než s videi.

Před dvěma týdny jsem bez milosti smazal všechna videa a začal psát ebook. V tuto chvíli mám již zhruba 10% hotovo. Samotné téma visí hodně na příkladech a aktuálních tématech. Ty jdou v psané formě zachytit mnohem efektivněji, a zároveň jde v budoucnu obsah ebooku stále aktualizovat. Z psaní jsem nadšený, protože mi dovoluje upravovat a doplňovat nápady přesně ve chvíli, kdy dorazí. A zároveň není potřeba videa stříhat a hlídat technickou část. Text stačí jen postupně lépe strukturovat a nakonci nechat projít korekturou.

Čím dál tím více mi také přijde psaná forma lepší i pro příjemce. Sám vnímám, že videa a podcasty si pouštím jen v “hluchých” časech jako řízení auta nebo jízda autobusem. Jinak raději konzumuji text. Mohu v něm přeskakovat a rychle najít část která mě opravdu zajímá.

Zrušil jsem prodejní stránku infokurzu a připravil stránku pro ebook. V dalších dnech připravím předprodej, vyřeším cenotvorbu a hlavně budu s radostí pokračovat v psaní.

Kdo je Adam Motvička ?

Jsem mentor, partner, poradce, pozorovatel a poskytovatel feedbacku. A taky programátor kterého nebaví jen programovat, ale chce do všeho kecat a nenechat si nic pro sebe.

Miluju pomáhat lidem hledat jejich “aha” moment v jakékoli fázi jejich projektu.

Adam vás presvedčí, aby ste so svojmi nápadmi pracovali a nenechávali ich doma v šuplíku.

Patrik Mihalčin
Účastník kurzu "Chci podnikat..." a "Mistrovství v Trello"

Adam je člověk který neskutečně nabíjí pozitivní energii, začnete tak vidět hodně věci jinak. Přidává spoustu chutě a sil začít své touhy a cíle řešit.

Ondřej Luskač
Účastník kurzu "Chci podnikat..."

Z Adama úplně přímo číší jeho lidský přístup k problematice rozhodování o začátku podnikání. Nehodnotí a nesoudí, dává ucelený pohled a povídání je jasně strukturované, zřetelné a srozumitelné.

Michal Šatal
Účastník kurzu "Chci podnikat..."

Adam je super lektor, který čerpá hodně ze svých zkušeností a snaží se maximum předat dál.

Michaela Rašovská
Účastnice kurzu "Chci podnikat..."

Vstřícný a otevřený člověk, pro kterého je každé téma výzva. Byl schopný na svém kurzu tím, co sděluje zaujmout deset lidí na tři hodiny, a klidně by to zvládl ještě pár hodin.

Martin Hlaváč
Účastník kurzu "Chci podnikat..."


Adam Motvička, IČ: 74500431

Volejte na: +420 602 316 157

Pište na: adam@motvicka.cz

Přidejte si mě na Facebook

a sledujte mě na Twitteru.

mautic is open source marketing automation